27 бенефициери по Рибарската програма получиха 4,6 милиона евро
27 бенефициери по Рибарската програма получиха 4,6 милиона евро
Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) изплати над 4,6 млн. евро (4 621 214 евро) на 27 бенефициери по Програма за морско дело, рибарство и аквакултури (ПМДРА 2021–2027 г.). От тях 2,5 млн. евро (2 555 992 евро) са преведени за изпълнението на 7 публични проекта. С отпуснатите средства се подпомагат дейности, свързани с контрола и правоприлагането, модернизацията на пристанищната инфраструктура, оборудване за сателитно проследяване и докладване на различни данни за целите на научния анализ и изпълнението на Общата политика в областта на рибарството.
Финансова подкрепа, в размер на 1 234 380 евро, е наредена по сметките на 9 частни кандидати. Най-много (5 на брой) са кандидатите по мярка 2.2.1 „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури“ от ПМДРА 2021-2027 г. С финансовата подкрепа на Европейския фонд за морско дело и рибарство частните бенефициери ще осъществят широк кръг от дейности. Повечето проекти имат за цел да увеличават производствения капацитет на съществуващи рибовъдни ферми и рибопреработвателни предприятия. Други са насочени в сферата на иновациите и високотехнологични решения при производство на аквакултури.
Още 11 кандидати получиха плащания в размер на 830 842 евро. Те са с подписани договори по мярка 3.1.3 „Изпълнение на стратегии за Водено от общностите местно развитие“. Средствата са предоставени под формата на аванс за осигуряване на условия за устойчива синя икономика в крайбрежните, островните и вътрешните райони на страната, както и за насърчаване развитието на общностите, занимаващи се с рибарство и аквакултури.


