Обучение за работа със Системата за електронни услуги (СЕУ) на Държавен фонд "Земеделие"

Държавен фонд "Земеделие" организира безплатно онлайн обучение за работа със Системата за електронни услуги, което ще се проведе в четири отделни модула. Всеки един от модулите ще е комбинация от теоретична част, практическа демонстрация на конкретни действия в Системата, както и сесия с въпроси и отговори. 

Обучението ще се излъчва в YouTube канала на ДФЗ, като е необходима участниците предварително да се регистрират посредством формата, разположена по-долу в тази страница, за да получат линк за достъп до обучението.

Модул 1: Създаване на заявление

  • Създаване на заявление;
  • Зареждане на информация от регистри и .shp файлове;
  • Изчертаване/редактиране на парцели и елементи

10.04.2025 г. от 10:00 - 12:00 часа

Модул 2: Статуси на заявлението

  • Видове статуси и значението им;
  • Автоматични проверки;
  • Статуси след като едно заявление е подадено;
  • Често срещани грешки;

10.04.2025 г. от 13:00 - 15:00 часа

Модул 3: Достъпи и Упълномощаване

  • Видовете потребители на Системата;
  • Електронно упълномощаване;
  • Създаване и потвърждаване на заявки за достъп;

15.04.2025 г. от 10:00 - 12:00 часа

Модул 4: Справки и Кореспонденция

  • Извършване на справки
  • Получаване на кореспонденция и изпращане на отговор;
  • Връчване на индивидуални административни актове;

17.04.2025 г. от 10:00 - 12:00 часа

Още информация за отделните модули:

В първия модул ще се направи демонстрация как се създава заявление за подпомагане по интервенциите на Директните плащания. Ще бъде показано как се зареждат данни от предходна кампания, как се зареждат геометрии от външни файлове в shape формат, как практически могат да се използват инструментите за идентификация и редакция от ГИС модула на СЕУ, включително как се изчертава и редактира отделно БЗС, парцел и елементи на ландшафта. Техническите действия по заявяване на интервенции на площ, животни и пчелни семейства. Създаване и попълване на секциите с необходимите документи към заявлението, включително за биологичните и агроекологичните интервенции и друга допълнителна информация.

Във втория модул участниците ще проследят жизнения цикъл на едно отделно заявление, като ще бъде обяснено какво е преход и какво е състояние на заявлението. По време на обучението потребителите на Системата ще бъдат запознати със същността на автоматичните проверки, как да попълнят и приключат заявлението си коректно и какво следва след това. Ще бъдат представени и най-често срещаните грешки при управление на състоянията на основното заявление за подпомагане и допълнителните заявления за предоставяне на документи.

В третия модул участниците ще бъдат запознати с видовете потребители в Системата, както и какви са техните роли и права. Ще бъде разяснена и разликата между потребител в СЕУ и бенефициент в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК). Ще се разгледат видовете упълномощавания в Системата, както и се демонстрират практическите стъпки при електронното упълномощаване посредством квалифициран електронен подпис (КЕП). Ще бъде представена новата роля „Външно длъжностно лице“ и каква идея стои зад нея. Как се създават и потвърждават заявки за достъп за конкретен прием на заявления и др.

В последния, четвърти модул ще бъде представена информация за наличните справки в СЕУ и как потребителите правилно да боравят с тях. Ще бъде обърнато внимание на видовете електронна кореспонденция, която може да се провежда в СЕУ към момента и какви промени предстоят. Модулът ще включва и практически съвети как потребителите да получават кореспонденции в Системата и как да изпращат отговори към ДФ "Земеделие".

Допълнителна информация за обучението:
🎯 Добре е да се присъедините 10 минути преди началния час на съответния модул, за да започнем навреме
💻 Най-добре е да гледате обучението от компютър за максимално удобство и по-добра визуализация
📢 Формата за регистрация ще бъде отворена до 16.04.2025 г. (включително)
⚠ Обучението, както и всички видео материали в YouTube канала на ДФЗ, са напълно безплатни
🎙️ Лектор на обучението: Димо Георгиев
Внимание! Съдържанието на тази страница подлежи на постоянно обновяване.

Регистрацията е затворена!

Може да гледате записите от обучението:

 

Въпроси, на които е отговорено след края на обучението:

 

Кога ще имаме възможност за проверки в СЕУ ще виждаме ли, ако някой друг е чертал вече площите?
✅ В Автоматичните проверки е включено предупреждение "Застъпване в парцел …", като се визуализира номера на парцела на текущия кандидат, за който е установено застъпване.
​​Здравейте, възможно ли е да се видят всички слоеве в профила в сеу, без да се създава Заявление?
✅ Всички слоеве, имащи отношение към конкретни кампании може да достъпите от менюто "Справки" -> секция "Географски" - > справка "Преглед на карта по прием от направление "Директни плащания". Всички слоеве имащи касателство с текущата кампания може да откриете директно в менюто "Карта", с изключение на тези слоеве, които са в контекста на даден бенефициен (например правното основание за кампания 2025). Те се виждат след създаване на заявление за текущата кампания.
​​В момента работи ли вече сайта на SEU за подаване на заявления и за изчертаване?
✅ Да, всички функционалности за създаване, попълване и приключване на заявления в СЕУ са стартирани.
​​Необходимо е слоя Изображение - Ортофото да бъде максимално актуален! Няма как да се очертава коректно ако снимките са от преди 10 години!
✅ Съгласно чл. 10. от НАРЕДБА № 105 ОТ 22 АВГУСТ 2006 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА СЪЗДАВАНЕ, ПОДДЪРЖАНЕ, ДОСТЪП И ПОЛЗВАНЕ НА ИНТЕГРИРАНАТА СИСТЕМА ЗА АДМИНИСТРИРАНЕ И КОНТРОЛ министърът на земеделието и храните сключва договор с изпълнител на техническите дейности за създаване и обновяване на ЦОФК по реда на Закона за обществените поръчки. Изпълнителят е длъжен да предаде 5 пълни копия от всички данни на цифровите изображения на електронен носител на Министерството на земеделието и храните, Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи, Агенцията по кадастъра към Министерството на регионалното развитие и благоустройството и ДФЗ.
​​​​Как може да се правят проверки по заявлението, както в общинските служби?
✅ След като заявлението в СЕУ премине в статус "Приключена редакция", следва да стартирате извършването на "Автоматични проверки". Подробности можете да видите в youtube, в канала на ДФЗ на следния линк https://www.youtube.com/watch?v=6XVMO9O3GI0
​​Трябва ли да сме отворили заявлението, за да чертаем био животновъдство и активен ли е слоя?
✅ Да, трябва да се отвори заявлението, за да се заяви която и да е схема. Био слоя е зареден.
​​А хуманно отношение към животните ще може ли да се заявява през СЕУ или пак ще се прави в поземлена?
✅ Хуманно отношение към животните се заявява само в ОСЗ. Предстоят разработки, за да може да се заявява и през СЕУ.
​​Ще има ли възможност за следващата година да се зареждат директно правните основания и да се изрязват автоматично по слой и физически блок? Това ще оптимизира и съкрати доста времето за чертане.
✅ Към списъка с разработки и оптимизации на Системата е добавено предложение за оптимизация, посредством която всеки потребител да може да изчертава авртоматично всички правни площи или зареден shape файл.
​​За отбелязване на поливните бзс-та. От ОСЗ казаха, че се отбелязва само за зеленчуци, а за царевица трябва ли например?
✅ Съгласно чл. 7, ал. 2, т. 5 от Наредба 4 от 30.03.2023г. изискването е заложено за зеленчукови култури.
​​Фермерски блок без физически блок, как се оправя тази грешка?
✅ За да отстраните грешката следва да премахнете очертания фермерски блок, който попада извън границите на физическия блок.
​​Защо трябва всяка година да чертаем, при положение че земята сие собствена, не можели да се сменят примерно културите?
✅ В този случай не е необходимо да се изчератват наново парцелите, а да се копират данните от предходната кампания.
​​При очертаване на екологични структури като дървета в парцел, то трябва ли да се изрязват от него или е нужно само с точки да отбележим "единични дървета" или "дървета в група" ?
✅ Ако в заявлението е посочена интервенцията ЕКО БРЕИ, то следва дърветата да се отбележат като единични дървета или дървета в група, в зависимост от вида на екологичните елементи, вътре в парцела.
​​Ако не сме въвели еко обекти в парцела, може ли да се използват/копират еко обектите в ДЗЕС?
✅ Да, може да заявите наличните елементи на ландшафта чрез бутона за автоматично заявяване на еко обекти.
​​Какво става ако се засече припокриване с чужд парцел- веднага ли се вижда?
✅ В Автоматичните проверки е включено предупреждение "Застъпване в парцел …", като се визуализира номера на парцела на текущия кандидат, за който е установено застъпване.
К​къде се упоменава колко метра са буферните ивици?
✅ Съгласно чл. 39, ал. 5 от Наредба № 3 от 10.03.2023 г. "Буферните ивици имат минимална ширина от 1 м и максимална ширина от 20 м".
​​Мога ли да си вкарам наведнъж парцелите от анкетна карта при положение че чертая по квс (в реални граници)?
✅ Към настоящия момент не е възможно.
​​Дигите как се квалифицират? Предполагам не са буферни ивици?
✅ Дигите са съоръжения представляващи земна или каменна стена, изградена с цел предотвратяване на наводняването на застрашени от заливане земи. Съгласно нормативните определения приложими за директни плащания, буферните ивици са елементи на агролесовъдните системи, създадени и/или поддържани в земеделска площ, които представляват - многогодишна растителност (треви, храсти, дървета), засадени на ивици между обработваемите земи или пасищата с цел подобряване и опазване на водните ресурси (езера, реки) от негативните ефекти на земеделските практики и за паша на животните.
Ако в парцела има стълбове от енергото как да реагираме?
✅ Елементи на инженераната инфраструктура, следват да бъдат изрязани от парцел заявен за подпомагане по интеревенциите за директни плащания. Съгласно разпоредбите на чл.55, ал.1 от Наредба № 3 от 10.03.2023 г. не са земеделски площи и не подлежат на подпомагане инженерно-технически съоръжения.
Дали всички схеми от преходната национална помощ за тютюн може да се заявят в СЕУ, че до момента не може? В ОСЗ могат.
✅ Заявяването на интервенцията преходна национална помощ за тютюн, необвързана с производството, може да се извършва само в ОСЗ.
Когато парцела е градина трябвали пак да очертаваме БЗС?
✅ Да, винаги първо се очертава БЗС, след което се създава парцела.
​​Има отметки за плащания по програмите за млади и малки стопанства. По тези приеми не е излязло класирането. Какво да маркират кандидатствалите ?
✅ Малки земеделски стопани и интервенцията свързана с тяхното подпомагане, са дефинирани в чл. 4 на Наредба №3 от 10.03.2023 г. и онези ЗС, които получават подпомагане до 1250 евро. През предходния период бяха дребни земеделски стопани или ДЗС. По реда на чл.5 от същата наредба се подпомагат онези земеделски стопани, които са млади ЗС и са на възраст не повече от 40 навършени години (включително) и притежават професионални умения и компетентности в областта на селското стопанство и/или ветеринарната медицина, и/или икономическо образование със земеделска насоченост. Същите трябва да отговарят на изискванията на чл.60 от ЗПЗП и да предоставят необходимите документи по реда на чл.5 от наредбата.
​​ОТГОВОРЕТЕ ЗА МАЛКИ И МЛАДИ ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНИ КАКВО СЕ ИМА В ПРЕДВИД МАЛКИ, ЗАЩОТО В ПРЕДХОДНАТА ГОДИНА ИМАШЕ МАЛЪК ДО 600 ХА И ЗА ПЪРИТЕ 30 ХА ИНТЕРВЕНЦИЯ - ТОВА" ДЗС" ЛИ Е ПРИ ИЗБОРА
✅ Малки земеделски стопани и интервенцията свързана с тяхното подпомагане, са дефинирани в чл.4 на Наредба №3 от 10.03.2023 г. и онези ЗС, които получават подпомагане до 1250 евро. През предходния период бяха дребни земеделски стопани или ДЗС. По реда на чл.5 от същата наредба се подпомагат онези земеделски стопани, които са млади ЗС и са на възраст не повече от 40 навършени години (включително) и притежават професионални умения и компетентности в областта на селското стопанство и/или ветеринарната медицина, и/или икономическо образование със земеделска насоченост. Същите трябва да отговарят на изискванията на чл.60 от ЗПЗП и да предоставят необходимите документи по реда на чл.5 от наредбата.
​​Извинете, но как се тълкува грешка при проверка "площи/имот неподходящи за подпомагане" на пасище с рядка трева?
✅ Извършва се проверка дали парцела попада частично или изцяло във ФБ с НТП съобразно списък предоставен от МЗХ. Ако при проверката се установи, че парцелът попада в такъв блок в авт. проверки се появява предупреждение.
​​Бихте ли разяснили отбелязването на екологични структура, дървета или група от дървета директно в парцела се отбелязват с точки/поле/ или трябва да бъдат изрязани от парцела като дупки в него?
✅ Ако в заявлението е посочена интервенцията ЕКО БРЕИ, то следва дърветата да се отбележат като единични дървета или дървета в група, в зависимост от вида на екологичните елементи.
​​Моля обяснете казуса за застъпване от двама бенефициента на една и съща площ. какви са стъпките за решаване на ситуацията.
✅ Съгласно чл. 17 от Наредба № 4 от 30.03.2023 г. "Държавен фонд "Земеделие" използва данните, предоставени от Министерството на земеделието и храните по реда на чл. 41, ал. 5 от ЗПЗП, при изясняване на правото на ползване на площите, заявени от повече от един земеделски стопанин".
Само при мен ли не е актива "Стартиране на автоматични проверки"?
✅ Бутонът за стартиране на автоматичните проверки на заявлението вече е активен както в ИСАК, така и в СЕУ. В СЕУ преди стартиране на автоматичните проверки е необходимо да валидирате заявлението.
​​Може ли уведомителните писма да излизат като известия в СЕУ, а не да трябва да се влиза и търси за конкретната минала или по-минала стопанска година, дали има нещо неотворено?
✅ За всяко ново уведомително писмо, което е качено в СЕУ, ДФЗ вече изпраща уведомление по електронната поща до всеки кандидат.
​​Кога ще е възможно да се впишат пчелините и броя пчелни семейства по Агроекология (опрашване)?
✅ Към настоящия момент вече е възможно.
​​Моля, на страницата на ДФЗ да обявите адресите на офисите на НССЗ, в които ще можем да се чертаем.
✅ Информация за адресите на офисите на НССЗ може да откриете на официалната интернет страница на НССЗ.
​​Мога ли блокирам площи чрез СЕУ за 2025-2026.
✅ Към настоящия момент не е възможно.
Няма данни за Биологични пчелини
✅ Всички пчелни семейства в система на контрол са заредени в ИСАК. Ако смятате, че пчелните Ви семейства са в система на контрол, а не са заредени в ИСАК може да се свърже с контролиращо си лице.
​​Слоя с водните обекти е с твърде много измествания (контурите на водните обекти не отговарят на действителността)
✅ Тази констатация е извън компетенциите на ДФ "Земеделие".
​​При заявяване на ЕКО-НИП ,в стопанството не се води растителна защита и през декември ще се прикачи празен дневник за рз, срещу всеки парцел трябва ли да чекнем, че не се използват ПРЗ?
✅ Да.
Ако завършим изцяло заявлението през СЕУ трябва ли да прикачим някъде удостоверение за банкова сметка
✅ Не, удостоверение за банкова сметка не се прикачва в СЕУ.
При получаване на уведомително писмо, може ли да се визуализира като известие по някакъв начин, а не да трябва да го търсим за предходни стопански години?
✅ Предложението е добавено към списъка с разработки и оптимизации на Системата.
Върху данни от предходно заявление може ли да чертаем допълнително площи - например дървета в линия?
✅ Да, може да се добавят нови площи.
Защо при зареждане на заявления от предходна година не са попълнени схемите например Биологично растениевъдство от предходната година, попълването може да доведе до грешки? Защо не излизат натурите на всеки парцел, ако има такива и да се избере правилната натура, а се появява списък на всички области в Натура и ти да избираш от общият списък. При прехвърляне на данните в ИСАК се сменя номера на БЗС-то , защо няма опция в ИСАК описа на БЗС -тата от ИСАК и СЕУ да се прехвърлят на exel, за да се види кое БЗС от ИСАК, съответства на БЗС-то в СЕУ.
✅ При копиране на данни от предходна година се копират всички данни включително БР и Натура 2000. Натура 2000 зоните вече са ограничени и се показват само тези, които се припокриват с ФБ в който попада парцела. В таблицата с парцели в ИСАК се съдържат, както номерата от ИСАК, така и номерата от СЕУ.
Възможно ли е да се кандидатства за едни и същи животни по "Обвързано с производството подпомагане за овце и кози от местни породи, включени в развъдни програми" и "Обвързано с производството подпомагане за овце и кози, включени в развъдни програми"
✅ Не е възможно.
Предвижда ли се в СЕУ да има същите проверки, които са възможни при изтеглянето и проверката на заявлението в Общинските служби?
✅ Всички заявления, независимо дали са подадени през СЕУ или направо в ИСАК, преминават през едни и същи автоматични проверки.
План за управление на хранителните вещества по еко-схема ЗВПП. Ако е възможна демонстрация с конкретен пример как се попълва коректно.
✅ Указания за попълването на Плана за управление на хранителните вещества са качени на официалната интернет страница на ДФ "Земеделие".
При подаване на заявление за подпомагане по интервенциите на Директните плащания през СЕУ, ще се визуализират ли данни в ГИС модула за правните основания на отделните БЗС, ще има ли допустим слой за изчертаване?
✅ Да, правните основания се зареждат както в ИСАК, така и в СЕУ.
Редакция, корекция на подадено заявление, ЕКО мерките, по подробно обяснение за фактури, разрешени препарати в списъка от БАБАХ .
✅ Информация с подробни видео указания са публикувани в YouTube канала на ДФЗ.
Какъв е смисълът да се подава онлайн заявление, когато генерираната декларация отново трябва да се представи пред съответните служби физически?
✅ Заявлението за подпомагане, което е подписано с квалифициран електронен подпис (КЕП), не се предоставя в ОСЗ.
Как се заявява площ с угар по ЕКО-БРЕИ?
✅ Угар може да заявите по ЕКО БРЕИ, Практика 1 или Практика 3.
"Всяка година се грижим за имотите които ползваме и пишем за субсидий по един и същи начин с много труд ,а накрая когато трябва да вземем субсидий никога не е на 100 %. Защо?"
✅ ДФ "Земеделие" извършва плащания по подадените заявление по реда на чл. 43 от Закона за подпомагане на земеделските производители.
Как да добавя само определени данни от предходна година, например само за едно от землищата
✅ Към списъка с разработки и оптимизации на Системата е добавено предложение потребителят да прави зареждане само на част от данните от предходната кампания.
Защо няма калкулатор за ЕКО-РОК в СЕУ? Защо трябва да се завършва цялото заявление преди да излязат грешките от автоматичните проверки и докато се изчистят се налага процедурата да се извършва многократно, а не е като в ИСАК; Защо не се реализира вариант като в ИСАК - да могат да се виждат общото количество изчертани площи, както и отбелязаните по отделните схеми и мерки
✅ В СЕУ няма калкулатор, който да бъде използван за целите на интервенцията Еко-Рок. След като приключите въвжеднето на данни в СЕУ по Вашето заявление, същото трябва да премине извършването на всички налични проверки в ИСАК, след което резултатите от тях ще видите или на място в ОСЗ или в СЕУ. Данните от Калкулатора по Еко-Рок също. Механизмът на изчертаване на площи и заявяване на интервенции в СЕУ не се различава от този в ИСАК.
Защо не може да се изтрива точка в СЕУ, а се налага да се местят и става ужасно за гледане?
✅ В настоящия ГИС модул изтриването на точка (възел) е реализирано по следния начин: задържате бутона Alt от клавиатурата и кликате с левия бутон на мишката върху точката, която желаете да изтриете.
Относно прилагането на стандарта за влажни зони, ако са засети есенници, а парцелът е в слоя, ще има ли санкции?
✅ В случай, че заявите интервенция ЕКО - ЗВПП или ЕКО НИП на парцел, който попада в границите на  влажни зони /торфища - ДЗЕС2, то тези площи ще се считат за недопустими за подпомагане.
Има ли вариант падащите менюта, които вървят заедно с мишката да се изключат? Пречат на видимостта.
✅ Към списъка с разработки и оптимизации на Системата е добавено предложение за оптимизация, посредством която всеки потребител от настройките на картата да може да включва/изключва надписите на инструментите.
Често системата ни казва ние да изберем номер на физически блок, като ни предлага списък. Кой точно номер да изберем? Тези блокове след това излизат като грешка - липсва ФБ.
✅ Във всеки случай, в който парцел/БЗС попада в границите на два физически блока, Системата изисква от потребителя да избере от падащ списък. Към списъка с разработки и оптимизации на Системата е добавено предложение в падащото меню освен номера на ФБ да се добави информация и за площ и начин на трайно ползване на ФБ с информиран избор.
Както в предходни кампании и тази година да може при създаване на нов парцел автоматично да излиза по подразбиране последната зададена култура, а не на всеки парцел да се избира отново. Масово чертаем пасища. Това ще спестява много време на оператора.
✅ В началото на падащото меню за избор на култури е добавен списък на "Най-често използваните култури" с цел операторите да не търсят всеки път, а да могат директно да изберат една от масовите култури. В този списък фигурира и цитираната култура "314000-постоянни или временни пасища за паша на животни (пасища и мери за паша)".