Back Поддържане на местообитанията на червеногушата гъска (Branta ruficollis), Кръстат (царски) орел и Египетски лешояд в орнитологични важни места в обработваеми земи (ПМ-ОВМ)

Поддържане на местообитанията на червеногушата гъска (Branta ruficollis), Кръстат (царски) орел и Египетски лешояд в орнитологични важни места в обработваеми земи

Описание на Схема / Мярка / Интервенция:

Интервенцията е насочена към поддържане и подобряване на местообитанията на червеногушата гъска (Branta ruficollis), Кръстат (царски) орел и Египетски лешояд в орнитологично важни места в обработваеми земи.

Първата операция е насочена към опазване популацията на световно застрашената червеногуша гъска в най-важните места на концентрация и зимуване, осигурявайки й подходяща по количество и качество храна в периода, в който вида зимува в България (Октомври – Февруари), чрез прилагане на подходящи мерки и дейности за изхранване в зимния период на вида, съобразен с екологичните му потребности с цел поддържане и подобряване на местообитания и местата за хранене.

Втората операция е насочена към подобряване на местообитанията на Царски орел (Aquila heliaca) или Египетски Лешояд (Neophron pernopterus чрез през превръщане на обработваеми земи в постоянно затревени площи.

Условия за кандидатстване:

За операция 1: „Засяване и отглеждане на есенни зърнено-житни култури в местообитанията на червеногушата гъска на 50 % от заявената по дейността площ и с минимум 30 % царевица Земеделските стопани, кандидатстващи за подпомагане поемат до 5-годишен ангажимент по дейността, който не се поема за фиксирани земеделски площи – те могат да варират в рамките на специализирания слой на дейността, при запазване на заявения общ размер на площите от страна на бенефициента.

На подпомагане подлежат земеделски парцели, с които се изпълнява изискването за 50 % зърнено-житни култури от заявената по дейността площ и с минимум 30 % царевица, които с цялата си площ попадат в специализиран слой на местообитанията на Червеногушата гъска (ОВМ съгл. ЗБР) и съответната зона по НАТУРА 2000.

Земеделски стопани, които извършват дейността на площ от минимум 5 ха.

За операция 2: Превръщане на обработваемите земи, които са местообитания на Царски орел или Египетски лешояд, в постоянно затревени площи земеделските стопани:

Земеделските площи следва да са ползвани като обработваема земя от земеделския стопанин в предходни години и не участвали в идентична дейност в периода 2014-2020 г.

Минимален размер на площта – 0,5 ха.

Насоки за кандидатстване:

Ангажиментите са върху едни и същи площи за период от 5 последователни години.

През първата година от прилагането на дейността до 30 септември да осигурят засяване на площите с многогодишни житни тревни смески и/или с многогодишни житно-бобови тревни смески;

Земеделските стопани представят разходооправдателни документи до 30 септември на първата година за минималното количество вложени тревни смески, определено в националното законодателство;

Заявените затревени площи не се разорават при осъществяването на дейността.

Документи за изпълнение:

Наредба № 10 от 27 юни 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение към животните, включени в стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г