Back ПОМОЩ ЗА КОМПЕНСИРАНЕ НА ЩЕТИТЕ ПО ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ, ПРИЧИНЕНИ ОТ НЕБЛАГОПРИЯТНИ КЛИМАТИЧНИ СЪБИТИЯ, КОИТО МОГАТ ДА БЪДАТ ПРИРАВНЕНИ НА ПРИРОДНИ БЕДСТВИЯ, НАСТЪПИЛИ ПРЕЗ 2022 Г. (ГРАДУШКА В ОБЩ. САДОВО, ОБЛАСТ ПЛОВДИВ)

Предоставяне на „Помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия“, настъпили през 2022 г. (градушка в общ. Садово, област Пловдив) - SA.59044 (2020/N)

Описание на Схема / Мярка / Интервенция:

І. ОБЩИ УСЛОВИЯ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ПОМОЩТА

1. Обхват на помощта.

Прилагане на схема за държавна помощ за компенсиране на загуби на земеделски стопани за пропаднали площи с напълно унищожена продукция от земеделски култури в резултат на неблагоприятни климатични събития, настъпили през 2022 г. (градушка в  общ. Садово, област Пловдив), както следва:

1.1. ГРАДУШКА.

ü Унищожени култури: ечемик, царевица за зърно, слънчоглед, соя, грах за зърно, пипер на открито, тикви, домати на открито, главесто зеле и пъпеши.

ü Засегнати области: Пловдив.

2. Размер на държавната помощ.

2.1. Максимален размер на помощта за 2022 г.: 300 000 лв.

2.2. Държавната помощ е до 80% от действителните разходи за отглеждане на дадената култура през съответната стопанска година. Действителните разходи са изчислени на база на технологична карта, която включва разходите за засяване/засаждане, напояване, наторяване, окопаване и др., без разходите за прибиране на реколтата, сушене и транспорт на продукцията.

2.2.1. Интензитет на производствените разходи по култури:

  • Фуражни култури: соя, грах за зърно – до 80%.
  • Плодове и зеленчуци,: пипер на открито, домати на открито, пъпеши, тикви, главесто зеле - до 80%.
  • Зърнено-житни и маслодайни: ечемик, царевица за зърно, слънчоглед до 80%.

2.2.2. На подпомагане не подлежат площи със земеделски култури, невстъпили в плододаване.

2.3. Министерството на земеделието (МЗм) определя средния за страната размер на действителните разходи по т. 2.2. за съответната стопанска година за земеделски култури.

2.4. Размерът на държавната помощ по земеделски култури за единица пропаднала площ (хектар) се определя с решение на УС на Държавен фонд „Земеделие”.

2.5. С цел избягване на двойно финансиране, съгласно параграф 100 от Насоки на ЕС за държавните помощи в секторите на селското и горското стопанство и селските райони за периода 2014 – 2020 г. (Насоки), помощ с установими допустими разходи може да се натрупва с друга държавна помощ, доколкото тези помощи се отнасят до различни, установими и приемливи разходи. Помощ с установими допустими разходи може да се натрупва с друга държавна помощ по отношение на едни и същи допустими разходи, които се припокриват отчасти или изцяло, само ако подобно съчетаване не води до надхвърляне на най-високия интензитет или размер на помощта, приложим за този вид помощ, съгласно настоящите насоки.

2.6. Във връзка с параграф 363 от Насоки на ЕС за държавните помощи в секторите на селското и горското стопанство и селските райони за периода 2014 – 2020 г., държавната помощ се намалява с 50 %, освен ако се предоставя на земеделски стопани, които са сключили застраховки, покриващи минимум 50% от средногодишното им производство или свързаните с производството им доходи и статистически най-честите климатични рискове в страната или региона.

2.7. Застрахователна полица (по т. 2.6. на настоящия раздел) се признава в случай, че в нея са включени културата и площите, за които се кандидатства по схемата за подпомагане и фигурира застрахователен риск, съотносим на неблагоприятното климатично събитие, отразено в констативния протокол по т. 4. „г“ от настоящия раздел.

2.8. При непредставяне на застраховка на площите, Държавната помощ се редуцира с 50 %.

2.9. При представяне на застраховка, която не покрива 50% от средногодишното им производство или свързаните с производството им доходи, Държавната помощ се редуцира с 50 %.

2.10. Земеделските стопани са длъжни да декларират размера на определеното от застрахователната компания обезщетение за застрахователно събитие през 2022 г.

2.10.1. При представяне на застраховка, бенефициерите прилагат документ от застрахователна компания за получено обезщетение. Държавната помощ се редуцира с размера на обезщетението по застрахователната полица, до размера на площите, за които се кандидатства.

2.10.2. Когато поради виновно бездействие от страна на бенефициера не е заведена щета и/или не е определено обезщетение от застрахователната компания, бенефициерът не се обезщетява по помощта.

2.11. Държавната помощ в случаите по т. 2.9. от Раздел І, се редуцира и с размера на обезщетението по застрахователната полица.

2.12. Разпределение на държавната помощ по култури, във връзка с т. 2.2.1. от настоящия раздел: до 80 % от действителните разходи за отглеждане при следните култури:

Вид култура

 Лева/хектар

ечемик

1 810.00

пипер на открито

11 041.80

домати на открито

8 262.00

царевица за зърно

1 194.00

пъпеши

4 566.00

главесто зеле

4 308.00

тикви

2 634.00

слънчоглед

1 008.00

грах за зърно

3 200.00

соя

3 230.00

2.13. След обобщаване на приетите заявления, когато сумата на заявените средства надхвърля размера на утвърдения бюджет по схемата, се определя коефициент на редукция, с който се преизчислява размера на помощта на всеки заявител.

Срокове за кандидатстване:

Начален срок: 01.07.2022 г.

Краен срок: 08.07.2022 г.

Условия за кандидатстване:

3. Ползватели.

Държавната помощ се предоставя на физически лица (ФЛ), еднолични търговци (ЕТ), юридически лица (ЮЛ), които отговарят на следните условия:

3.1. Да са регистрирани като земеделски стопани съгласно Наредба №3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани.

3.2. Земеделският стопанин–юридическо лице или едноличен търговец следва да бъде регистриран в Агенцията по вписванията по реда на Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и да посочи единен идентификационен код (ЕИК) по смисъла на чл. 23 от ЗТР.

3.3. Да са включени в Регистър, изготвен от Общинска служба по земеделие – Садово, Областна дирекция „Земеделие“ – гр. Пловдив при МЗм, на издадените констативни протоколи на земеделски стопани за напълно пропаднали площи със земеделски култури, в следствие на природно бедствие или неблагоприятно климатично събитие – градушка, регистрирана на 31.05.2022 г. в обл. Пловдив, общ. Садово.

3.4. Да нямат изискуеми задължения към Фонда. При наличие на изискуемо и ликвидно вземане на ДФ ”Земеделие” срещу кандидатстващите, помощта се прихваща съобразено с размера на задълженията им.

3.5. Да нямат изискуеми публични задължения към държавния бюджет.

Насоки за кандидатстване:

ІІ. РЕД ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ПОМОЩТА

1. Неблагоприятните климатични събития, приравнени към природни бедствия се обявяват със заповед  на министъра на земеделието.

2. Министърът на земеделието или оправомощено от него лице сформира постоянно действащи експертни комисии за извършване на оценка на състоянието на площите, заети със земеделски култури, на отделните земеделски стопани. Експертните комисии извършват проверки на място и издават констативни протоколи съгласно заповед на министъра на земеделието.

3. Лицата по т.3 от Раздел І Общи условия за предоставяне на помощта, които имат издадени констативни протоколи кандидатстват за подпомагане в ОД на ДФ ”Земеделие”, отдел „Прилагане на схеми и мерки за подпомагане” по постоянен адрес на физическото лице и по седалището и адреса на управление на едноличния търговец или юридическото лице (при кандидатстване на ЕТ и ЮЛ ).

4. ДФ ”Земеделие” обобщава приетите заявления и определя коефициент на редукция, с който се преизчислява размера на помощта на всеки заявител, когато заявените средства надхвърля размера на утвърдения бюджет по схемата.

5. Дирекция КСП в ЦУ на ДФ „Земеделие” извършва административна проверка на база извадка от 10 % от бенефициерите. Определянето на извадката се извършва при спазване на съотношение: 40 % на база риск-анализ (при рисков фактор размер на площта, за която се кандидатства) и 60 % на случаен принцип от обхвата.

6. ДФ ”Земеделие” информира земеделските стопани за размера на изплатената държавна помощ.

Документи за кандидатстване:

4. Документи за кандидатстване.

а) заявление, генерирано от системата ИСАК;

б) извлечение от регистър по Наредба 3 от 1999 г., удостоверяващо актуална регистрация за земеделския стопанин. Изготвя се служебно след проверка от служител на съответната ОД на ДФ “Земеделие“.

в) извлечение от ИСАК, удостоверяващо земеделските парцели обработвани от съответния земеделски стопанин през 2022 г. (Анкетен формуляр, в случай на неочертани площи в ИСАК.);

г) оригинален констативен протокол за напълно пропаднали площи със земеделски култури, в следствие на природно бедствие или неблагоприятно климатично събитие– градушка, регистрирана на 31.05.2022 г. в обл. Пловдив, общ. Садово;

д) застрахователна полица, удостоверяваща застраховането на засегнатите площи през 2022 г. (оригинал или копие, заверено от застрахователната компания). Прилага се в случай на застраховане;

е) документ, издаден от застрахователната компания, доказващ определянето на обeзщетение по застрахователната щета в следствие на настъпилите неблагоприятни климатични събития (в случай на наличие на застрахователна полица), съдържащ минимум следната инфорамция:

  • Застрахователна полица: №/дата, култура;
  • Размер на определеното обезщетение;
  • Обезщетени площи в декари/хектари;
  • Удръжки - по видове;
  • Изплатено обезщетение.

ж) справка (по образец) и приложени документи, удостоверяващи средногодишна продукция за предшестващ тригодишен период (за предходните три последователни години)  или средния обем за три години на база предшестващия петгодишен период, като се изключват най-високият и най-ниският показател (изискват се при бенефициери, които представят застраховки, покриващи минимум 50% от средногодишното им производство):

За физически лица: Копие от Приложение №3, „Доходи от друга стопанска дейност”, което е неразделна част от годишната данъчна декларация, заверени от земеделския стопанин.

За юридически лица и ЕТ: Опис на приложени счетоводни документи, удостоверяващи средногодишна продукция за предшестващ тригодишен период или средния обем за три години на база предшестващия петгодишен период, подписани от счетоводител и представляващия дружеството.

Справката се попълва в случай, че и трите години бенефициерът е имал засети/засадени площи със съответната култура, за която се кандидатства по схемата.

з) пълномощно по образец (нотариално заверено), с случай на кандидатстване чрез упълномощено лице.

и) разпечатка от проверка за наличие или липса на публични задължения към държавния бюджет, от официалната интернет страница на НАП. Проверката се извършва служебно към момента на кандидатстване. За целта служител на съответната ОД на ДФ „Земеделие“ извършва служебна проверка към момента на кандидатстване, удостоверяваща наличие или липса на публични задължения към държавния бюджет.

В случай на наличие на задължения, от служителя на ОД на ДФ „Земеделие“ се генерира контролен лист, с който се информира кандидата за наличието на задължение. Заявлението не се приема и кандидатът не подлежи на подпомагане. В случай на издължаване до крайния срок за прием на заявления по Раздел IV, т. 1 от настоящите указания, кандидатът подава ново заявление в рамките на крайния срок по Раздел IV, т. 1.

к) удостоверение за актуална банкова сметка, по която ще бъде преведена сумата;